Anasayfa Servis Bölgeleri Bilgi Bankası Müşteri Hattı İletişim
Fiyat Al
Bilgi Bankası

Yapılan araştırmalara göre  sadece bir insanın bedeninden günde yaklaşık 1-3 gram ölü deri döküldüğü,  ortalama büyüklükte bir evde yılda yaklaşık 4 kilogram toz oluştuğu, bu tozların  birçok alerjik hastalıklara yol tespit edilmiştir. Yine araştırmalar sonucunda , alerjiyi tetikleyecek miktarda tozun toplandığı en tehlikeli bölgenin evlerde kullanılan halıların olduğu , evin en tehlikeli noktasının  evin girişi, ikinci tehlikeli bölgenin  ise odalardaki halılar olduğu sonucuna varan araştırmacılar: “Neredeyse tüm evlerde bulunan akarlar önemli bir alerjen üreticisidir. Sıcağı, nemli ortamları severler.  Halıların, üstteki tüylü kısımdan çok sert olan taban bölümüne kaçmayı tercih ederler. Kullandığınız halılarınızı  her hafta normal, ayda bir de yoğun temizlik yapın. Yılda en az bir kez profesyonel bir firmaya başvurun” demektedirler.  

Bu araştırma sonuçlarından da anlaşılacağı gibi insanların evlerinde en çok temas ettiği halıların sağlık açısından potansiyel bir tehlike olduğu gerçeğini anlamak güç değildir. Bunun yanında Türk ailesinin  yapısı gereği insanlar halılarını her yıl yıkamak zorunluluğu hissetmektedir. Gerek  hızla gelişen apartmanlaşma gerçeği, gerek günümüzde çalışan bayanların çokluğu gerekse Türk insanının değişen sosyoekonomik yapısı halı temizleme  işinin bir sektör haline gelmesine sebep olmuştur.

Alüminyum Kaplar:                                                                                                                                             
Alüminyum kapların kararmasını, önlemek için kaplarınızı su ve bolca sirke koyarak kaynatın. Hepsi pırıl pırıl olacaktır. Bakır tencerelerinizi ve bu malzemeden yapılan diğer tüm eşyalarınızı da, kaya tuzu ve sirke ile silerek ilk günkü ışıltısına kavuşturabilirsiniz.

Çatal Bıçaklar:                                                                                                                                                    
Bulaşık makinesi çatal, bıçaklarınızı karartıyorsa, bunu önlemenin kolayı var. Bulaşık makinesinin deterjan gözüne ayda bir kere olmak üzere çamaşır suyu koyun. Böylece çatal ve bıçaklarınızın kararmasını engellediğiniz gibi onları parlatmış da olursunuz. Mutfakta kullanılan tahta kaşıklar renklerini çabucak kaybeder, Bunu bir dereceye kadar önlemek istiyorsanız, tahta kaşıkları, duru suda iyice ıslattıktan sonra kullanırsanız daha iyi netice alırsınız.

Pırıl Pırıl Çaydanlık:                                                                                                                                           
Çok sevdiğiniz çaydanlığınız, zamanla mat bir görünüme bürünebilir. Yarım bardak sirkeye bir tutam tuz atıp, sert bir süngeri buna batırarak çaydanlığı silmeyi deneyin, eski parlaklığına hemen kavuştuğunu göreceksiniz. İç kısmı kireç bağlayan çaydanlığa, soyduğunuz patates kabuklarını koyup uzun süre kaynatırsanız, kirecin kolayca çıktığını göreceksiniz. 

Blender ve Çelik Tencereler:                                                                                                                              
 Mutfakların vazgeçilmez yardımcılarından blenderleri temizlemek epey yorucudur. Fakat, pratik bir yolla bunun üstesinden kolayca gelebilirsiniz. Bunun için, blenderin yarısına kadar, ılık su doldurun ve çalıştırın, içindeki tüm lekelerin çıktığını göreceksiniz. Yemek yaparken çelik tencereniz yandıysa, sakın üzülmeyin. Tencerenizi yeniden pırıl pırıl yapabilirsiniz. Bunun için 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 fincan sirkeyi tencerenizde kaynatın. Hem üzerine işleyen kara lekeler çıkacak, hem de tencereniz tertemiz olacaktır. 

Etiket izi:                                                                                                                                                             
 
Özellikle süs eşyalarında ve çeşitli mutfak aletlerinin üzerinde etiketler bulunur. Etiketi çıkardığınız zaman da mutlaka izi kalır. Bu izi yok etmek için, etiket izi olan eşyaların üzerine mobilya cilası sürüp, yumuşak bir bezle silin. Hiçbir iz kalmayacaktır. 

Fırın Izgaraları:                                                                                                                                                   
 Fırında et kızarttığınız zaman, ızgaralar çok kirlenir. Yıkarken de, ızgaraları temizlemek biraz zor gelebilir. Fakat ızgaraları ıslatıp, ponza taşıyla ovarsanız tüm yağların ve lekelerin çıktığını, ızgaranın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Güzel kokulu mutfaklar:                                                                                                                                     
Bazen yemek kokularıyla sarılıp, nefes alınamayacak duruma gelen mutfağınızın güzel kokmasını ister misiniz?
Bunun için, kalorifer üzerine koyduğunuz su dolu bir kabın içine birkaç damla güzel kokulu parfüm damlatın. Kalorifer yandığı sürece bu koku mutfağınıza yayılır. Mutfak tezgahınızın tertemiz olması ve mis gibi kokması için de, küçük bir leğene su doldurup içine sıkılmış limon suyu veya bir miktar tuz atın. Bu suyla bir bezi ıslatıp, silin. Böylece, tezgahınızın üzerine yapışan lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Mutfağınızın güzel kokmasını istiyorsanız, bir parça alüminyum kağıt üzerine tarçın serptikten sonra, bunu sıcak fırının içine koyun ve fırının kapağını açık bırakın.

Buzdolabındaki Kötü Kokular Buzdolabınızı ne kadar temiz tutarsanız tutun, zaman zaman hoş olmayan kokular alırsınız. Bunu önlemek için, küçük bir tabağa üç dört limon dilimi koyun ve buzdolabının en alt gözüne yerleştirin. Ancak her sabah dilimleri yenilemeyi unutmayın. 


Işıl ışıl kristaller:                                                                                                                                                 
 
Kristal bardaklar yıkandıkça ışıltısını kaybeder ve mat bir görünüm kazanmaya başlar. Fakat, kristal bardaklarınızı yıkarken kullandığınız deterjana yarım su bardağı sirke ve tuz ekleyip, durularsanız ilk günkü gibi parladıklarını görürsünüz. 

Kireç lekelerine çözüm:                                                                                                                                     
 
Eğer lavabonuzda çirkin kireç lekeleri oluşuyorsa, yarım limonla hızlı şekilde ovmayı deneyin. Sonra su ile çalkalayın ve kuru bir bezle kurulayın. Su koyup kaynattığınız kapların iç kısımları zamanla kireçle kaplanır. Sivri uçlu bir bıçakla ne kadar kazırsanız kazıyın, bu kireç tabakasını tam olarak çıkartmanız mümkün değildir.

En iyisi, bu kapların içine soyduğunuz patates kabuklarını koyup uzun süre kaynatmaktır. Zamanla içini kirecin kapladığı çaydanlığınızı, boşken kısık ateşin üzerine koyun. Çaydanlığı yakmamaya dikkat ederek, bir süre bu şekilde ısıtın. Göreceksiniz, kuruyan kireci kolayca çıkartabileceksiniz. 

TERİMLER

AMONYAK Eczanelerde satılır.
BEYAZ İSPİRTO
Metil alkol, Eczane ve marketlerde bulunur.
ILIK SU
50 dereceden sıcak olmayan su
PERKLORETİLEN
Kuru temizleme sıvısı, Kuru temizlemecilerde ve kimyevi madde satıcılarında bulunur.
POSTASYUM OKSELAT
Eczanelerde veya kimyevi madde satıcılarında bulunur. ŞAMPUANLAMA Marketlerde satılan halı şampuanı veya bir deterjanın köpüğü ile, çok az su kullanarak ve yumuşak hareketlerle halınızı silmek
TAMPON YAPMAK
Temiz bir bez, havlu veya kağıt havluyu birkaç kez katlayarak halının ıslak yerine koyup üzerine vurarak hatta kuvvetlice basarak kurutmak.

 

ALKOL İÇKİ
Şampuanlayınız, sonra beyaz ispirto ile tampon yapınız.

BİRA
Ilık suya %3 oranında beyaz ispirto ilave ederek tampon yapınız.

AYAKKABI BOYASI
Önce tiner sonra beyaz ispirto ile silip şampuanlayınız.

PLASTİK BOYA
Leke yeni ise soğuk su ile tampon yapınız. Kurumuş lekeyi çıkarmak çok zordur, uzman bir temizlik firmasına başvurunuz.

YAĞLI BOYA
Tiner ile tampon yapınız, sonra şampuanlayınız.

ÇAMUR
Kurumasını bekleyiniz, sonra elektrik süpürgesi ile süpürünüz.

ÇAY
Leke şampuanla çıkmazsa, beyaz ispirto ile veya %10 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız.

ÇİKLET
Çikleti bir bıçakla alınız, sonra perkloretilen ile tampon yapınız.

ÇİKOLATA, KARAMEL, TATLI
Ilık su ile veya suya %5 amonyak ilave ederek tampon yapınız.

ÇİM, YEŞİL SEBZE, ÇİÇEK
Beyaz ispirto ile ıslatarak siliniz.

İLAÇ,KOZMETİK
Tiner veya perkloretiken ile sildikten sonra şampuanlayınız. İz kalırsa %5 oranında amonyak ilave edilmiş su veya beyaz ispirto ile siliniz.

HARDAL,MAYONEZ, KETÇAP
Önce %10 oranında amonyak ilave edilmiş su, sonra perkloretilen ile siliniz. Gerekirse şampuanlayınız.

KAHVE
Leke şampuanla çıkmazsa, beyaz ispirto ile veya %10 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız.

KAN
Soğuk su ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız. İz kalırsa %5 oranında amonyak ilave edilmiş su  kullanınız.

KATRAN, MAKİNE YAĞI
Tiner veya perkloretilen ile tampon yapınız, sonra şampuanlayınız. Beyaz ispirto ile işlemi tekrarlayıp, tekrar şampuanlayınız.

KUSMUK, ÇİŞ, DIŞKI
Yarı yarıya su-sirke karışımı ile veya beyaz ispirto ile tampon yapınız, sonra şampuanlayınız.

KÜF
Amonyaklı su ile tampon yapınız.

MERCUROKROM
Üçte bir beyaz ispirto, üçte iki su karışımı ile tampon yapınız.

MEYVE VE GIDA MADDELERİ
Ilık su ile tampon yapınız.

MOBİLYA VEYA YER CİLASI
Saf alkol veya perkloretilen ile siliniz. Hala iz varsa, %5 oranında amonyaklı su veya beyaz ispirto kullanınız.

MUM PARAFİN
Leke üzerine emici kurutma kağıdı koyup, ılık ütü geçiriniz.Perkloretilen ile tampon yapıp şampuanlayınız.

MÜREKKEP
Kurutma kağıdı ile iyice kuruttuktan sonra %30 beyaz ispirto %70 su karışımı ile tamponlayıp, şampuanlayınız. Saf limon suyu da iyi sonuç verir.

PARFÜM
Beyaz ispirto ile tamponlayınız.

PAS
%3 oranında potasyum okselat ilave edilmiş su ile siliniz.

REÇEL,ŞURUP, MEYVE SUYU
Ilık su ile tampon yapınız. İz kalırsa tiner veya perkloretilen kullanınız.

SALÇA, SOS, YAĞ, TEREYAĞI
Tiner veya perkloretilen ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız. İz kalırsa %5 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız.

SU
Emici bir bezle halı üzerindeki suyu mümkün olduğu kadar alınız. Tamamen kuruduktan sonra şampuan veya beyaz ispirto ile tampon yapınız.

SÜT,KAKAOLU SÜT, YOĞURT
Şampuanlayınız, sonra %5 oranında amonyak ilave edilmiş su ile veya beyaz ispirto ile tampon yapınız. İz kalırsa tiner veya perkloretilen kullanınız.

ŞARAP, LİMONATA
Yarı yarıya sirke-su karışımı ile sildikten sonra şampuanlayınız.

ŞEKER
Ilık su ile tamponladıktan sonra şampuanlayınız.

TENTÜRDİYOT
Saf amonyak ile tampon yapınız.

TIRNAK CİLASI
Aseton ile tamponladıktan sonra şampuanlayınız.

TUTKAL,VERNİK
Tiner veya perkloetilen ile sildikten sonra ılık su ile tampon yapınız veya şampuanlayınız.

TÜKENMEZ KALEM
Perkloretilen veya beyaz ispirto ile siliniz.

YUMURTA
%5 amonyak ilave edilmiş su ile veya beyaz ispirto ile tamponladıktan sonra şampuanlayınız.

  1. Öncelikle bu işi yapan firmaların yeterli bilgi ve tecrübesi olmalıdır
  2. Halı yıkama işinde oto yıkama ekipmanları kullanılmamalı, hijyenik bir ortamda halı yıkama için geliştirilmiş toz alma, otomatik yıkama ve sıkma makinaları kullanılmalıdır.
  3. Farklı müşterilere ait halılar aynı anda ve aynı yerde yıkanmamalı, başka birisine ait halıdaki kir ve mikroplar bir diğerinin halısına bulaşmamalıdır. Oto yıkama servislerinde otomobil yıkanan yağlı ortamlarda halı yıkanmaktadır. Bunun yanında bazı firmalarda da aynı anda farklı kişilere ait halılar yere serilip üzerinde gezinilerek ve halıların kirlerinin bir birine karıştırılarak yıkandığı görülmektedir. Bu durum hoş olmamakla birlikte sağlık ve hijyen açısından kabul edilir bir durum değildir. Dolaysı ile halılar tek tek yıkanmalıdır.
  4. Halı temizliğinde mutlaka içeriğinde kimyasal maddeler bulunmayan BİTKİSEL ÖZLÜ halı şampuanları kullanılmalı,klor ve deterjan gibi aktif maddeler kullanılmamalıdır.
  5. Her halı iplik yapısı, dokuma tekniği, kullanılan boya cinsi göz önünde bulundurularak gerekli yıkama tekniği kullanılarak temizlenmelidir.
  6. Profesyonel anlamda temizlenen halılar mutlaka dezenfekte edilmelidir.
  7. Yıkanan halılar kapalı ortamda kurutulmalı ancak en az 1 saat güneş ışığında tutulmalıdır. Araştırmalara göre bazı mayk ve bakteriler ancak güneş ışığında ölmektedir.

Temizliği biten halılar nakliye anında tozlanmaya karşı mutlaka ambalajlanarak teslim edilmelidir.

  
Hizmetlerimiz
Halı Yıkama
Halıfleks Yıkama
Overlok
Yorgan Yıkama
Tozalma
Kurumsal
Hakkımızda
Kalite Politikamız
Vizyon – Misyonumuz
Basın Odası
Anasayfa  İletişim  Atak Mail
Web Tasarım & Hosting
Atak Teknoloji